Sunseeker bygger ny 115 fot stor yacht
2012-04-19 Skriv ut.
Engelska Sunseeker International har passerat ännu en viktig milstolpe i varvets historia. Företagets grundare och före detta vd, Robert Braithwaite, la igår den första gelcoaten i det som ska bli Sunseekers största båt hittills. Sunseeker 155 Yacht beräknas stå klar i december 2013. En av de hittills största Sunseekers är 80 Yacht (stora bilden).

Sunseeker 155 Yacht är det största bygge som startats hittills vid Sunseekers Poole Shipyard på den engelska sydkusten. Sunseeker är därmed det enda produktionsvarvet i världen som kan bygga båtar i kompositmaterial i storlekar från 40 till 155 fots (46,5 m) totallängd.
Med en räckvidd på 4 500 Nm, boutrymmen för upp till tolv gäster och tio besättningsmedlemmar är det här en riktig bjässe på knappt 500 ton. Sunseeker 155 Yacht är byggd för att ge ett avtryckis och som företagets nya flaggskepp är hon utrustad med balkonger, flera olika garage för mindre båtar och vattenleksaker och annat som är helt nödvändigt för ägare av den här typen av skepp.
Robert Braithwaite gav ingenjörerna och konstruktörerna vid varvet en särskild eloge. De har arbetet med konstruktionen av 155-fotaren de senaste tre åren.
Tekniska specifikationer för lillasyster Sunseeker 40 Metre Yacht
Prestanda: upp till 25 knop
Räckvidd: Upp till 1 500 Nm vid 10–12 knop med halv last
Längd: 40,05 m
Bredd: 8,09 m
Djupgående: 2,7 m
Deplacement: 189 000 ton
Bränsletank: 23 560 liter
Vattentankar: 4 950 liter
Hålltankar: 1 450 liter
Gråvatten: 1 350 liter
Motorisering: 2x MTU 12V 4000 M93
Generatorer: 2x70kW 400/230v 3 fas 50Hz (Euro)
2x 80kW 400/230v 3 phase 60Hz (US)
Maxfart: 25 knop
Info: www.sunseeker.com
Skriv ut. Tipsa en kompis om den här artikeln. Skriv/Visa (0) kommentar(er)
Högklassigt startfält i GKSS Spring Cup

Helgen 25-26 maj avgörs GKSS Spring Cup i Långedrag där både det bästa svenska laget och det bästa internationella laget kvalar in till Stena Match Cup Sweden på Marstrand i juli. I startfältet till Spring Cup finns några av världens bästa matchracingseglare och de utmanas av ett par svenska framtidshopp som vill ta klivet ut på den internationella seglingsarenan.
Läs mer >>Nu tas första spadtaget för Kvarnholmsförbindelsen

Nu tas det första spadtaget för den nya bron till Kvarnholmen i Stockholm, där det planeras för en ny stadsdel i historisk miljö. Förutom 2500 bostäder utvecklas här närservice, skolor och nya kommunikationer. Allt beläget på en naturskön plats med närhet till både stadsliv och skärgård. Kvarnolmsförbindelsen med bro över Svindersviken och tunnel genom Ryssbergen byggs av det tyska byggföretaget Bilfinger.
Läs mer >>Nackabo vann ett båtliv!

Nu har vinnaren av Upptäck Båtlivets riksomfattande tävling ”Vinn ett båtliv” utsetts! Märta Törnerud med familj från Nacka utanför Stockholm kommer att under hela sommaren få fri tillgång till en mindre motorbåt för att upptäcka båtlivet ”all inclusive” kryddat med diverse upplevelser i skärgården.
Läs mer >>Tight kappsegling på Nacka Strand Sail Arena
.jpg)
Team North Sails, den här gången med Björn Österberg som skeppare fortsätter att leverera i Volkswagen X-35 Cup. De var inte med i lördagens distanssegling, tillika Lidingö Runt, men på söndagen lyckades de spika alla seglingar utom en på Nacka Strand Sail Arena.
Läs mer >>Mycket farligt avfall från båtrenovering



.jpg)

.gif)





.jpg)
.jpg)

.gif)











.jpg)









.jpg)


.jpg)















.jpg)




.jpg)

.jpg)











.jpg)












.jpg)
.jpg)
.jpg)











.jpg)





.jpg)

.jpg)











.jpg)


.jpg)



.jpg)










.jpg)


.jpg)


.jpg)

.jpg)






























