Ett 70-tal personer riskerar att bli utan jobb efter konkursen i X Shore Production AB i Nyköping. Konkursen registrerades vid Stockholms tingsrätt 21 oktober och de anställda i Nyköping fick information under onsdagsförmiddagen.
Trots konkursen säger företagets vd, René Hansen, att verksamheten i bolaget fortsätter.
– X Shore är fortsatt fullt operativt och hanterar alla kund-, partner- och finansieringsrelationer som vanligt, skriver vd René Hansen i ett SMS.
– Med anledning av konkursansökan för vårt tidigare produktionsdotterbolag träffar X Shore AB:s ledningsgrupp den utsedda konkursförvaltaren för att utvärdera möjligheter till fortsatt produktion och nästa steg för koncernen.
Han uppger vidare att X Shore söker alternativ för att skapa ”långsiktig stabilitet”. Vad det kan innebära kan Båtliv bara spekulera i, men det skulle kunna innebära produktion på annan ort eller förändrat ägarskap.
Förlusterna i X Shore har varit stora de senaste åren. Produktionsbolagets förlust för de tre senaste åren är 262 Mkr medan moderbolaget har redovisat förluster på 723 Mkr för de tre senaste åren.
I en tidigare intervju med Dagens Industri uppgav René Hansen att X Shore hoppades kunna sälja 65 båtar under 2025 med en produktionskapacitet på 300 båtar vid fabriken i Nyköping.
Lars-Åke Redéen
René Hansen är vd för X Shore AB.