1 december, 2025

Fler motorer och systemkomponenter från Torqeedo

Torqeedo har presenterat de nya modellerna Cruise 3.0 (48 V) och 6.0 (48 V), den nya Travel XS och en ny generation av Deep Blue-systemkomponenter på Metstrade i Amsterdam.

Det här är de första större presentationerna sedan Yamaha tog över som ägare i början av 2025. De visade uppgraderade Cruise 3.0 (48 V) och 6.0 (48 V), den nya Travel XS och de nya systemkomponenterna ”Deep Blue G3N”.

En ny 48-voltsplattform integrerar Cruise-motorerna i Torqeedos breda komponentekosystem. En ny hopfällbar rorkult med högupplöst skärm säkerställer större komfort på vattnet. Med integrerad Wi-Fi och Bluetooth ansluter motorerna till TorqView-appen, vilket ger användarna prestanda- och systemdata i realtid.

Båda modellerna drivs nu av en kraftfullare 48-voltsplattform och är kompatibla med större batterier, som Torqeeedos 5 kWh Power 48-voltsbatteri. Företaget har också tillämpat en helhetssyn på produktionen där upp till 95 procent av vissa komponenter är tillverkade av återvunnen havsplast.

Travel XS är Torqeedos nya instegsmodell i Travel-familjen. Med 700 W effekt är den idealisk för mindre jollar. I Travel Smart Package säljs motorn med det nya Travel Battery XS (648 Wh).