Leveranssäsongen har redan börjat för Hallberg-Rassyvarvet i Ellös. En återkommande köpare är British Kiel Yacht Club, som för femte gången förnyar sin flotta med tio nya Hallberg-Rassybåtar.
Med de här båtarna har BKYC genom åren tagit leverans av 54 stycken nya Hallberg-Rassybåtar. Tidigare har man haft flottor av tolv Hallberg-Rassy 29, tolv Hallberg-Rassy 31 och två tidigare flottor av tio Hallberg-Rassy 342.
British Kiel Yacht Club är en privat segelklubb, baserad i Kiel, Tyskland. Den brittiska militären hyr båtarna av klubben för seglingsutbildning. Vanligtvis seglar besättningar från brittiska armén, men det förekommer även att personal från brittiska flottan och brittiska flygvapnet eller privatpersoner som har anknytning till brittiska militären seglar.
Fem till sju män och kvinnor är ombord på varje båt på en tripp som normalt sett pågår fem dagar. Rutten går från Kiel till Danmark och är 150 Nm. Båtarna används intensivt från början mars till slutet av november. Varje båt seglas omkring 7 000 Nm om året, vilket motsvarar cirka sju års normal segling.
Klubben studerar marknaden väldigt detaljerat varje gång man byter flotta. BKYC är mycket entusiastiska över sin nya flotta av Hallberg-Rassy 342. För BKYC är det viktigt att båtarna är rejält byggda och klarar de tuffa förhållanden de utsätts för. Andra viktiga faktorer är andrahandsvärde, reservdelsförsörjning och valuta för pengarna.
Info: www.bkyc.de








