27 maj, 2016

GSYS International Team Race Regatta med kungligt deltagande

Till helgen hålls GSYS International Team Race Regatta, i år med kungligt deltagande. GSYS International Team Race Regatta hålls 27–29 mitt i Stockholm mellan Djurgården och Skeppsholmen.

På bästa publikplats bjuds här på rafflande seglingar där sex lag från några av de mest kända och framgångsrika yachtklubbarna i världen möts.

Varje lag består av åtta seglare fördelade på två båtar, totalt används sex J 92. Det är en tävling som är kul att titta på, en kort kryss­-läns-bana med högt tempo som kräver snabba taktiska beslut av deltagarna.

På söndagen besöker Kungen regattan. Han kommer att titta på seglingarna och även delta i avslutningen där han delar ut priser till de segrande lagen.

Program
Torsdag 26 maj
12.00-16.00       Lagen träningsseglar
18.00                   Öppningsceremoni på Nya Djurgårdsvarvet
Fredag 27 maj
10.00-16.00       Round Robin serier, alla lag möter varandra
Lördag 28 maj
10.00-16.00       Round Robin serier
Söndag 29 maj
10.00-14.00       Finalseglingar
17.00                   Prisutdelning förrättas av H M Kung Carl XVI Gustaf

Klubbar som deltar:
Royal Thames Yacht Club, RTYC (1775). Den äldsta verksamma Yacht klubben i världen, samt den äldsta kungliga klubben. Medlemmarna deltar i racing och cruising evenemang i hela världen.

Royal Yacht Squadron, RYS (1815).
Bildades för att arrangera en årlig regatta som nu kallas Cowes Week. Fortfarande en av de mest framstående Yacht klubbarna i världen. Klubbens beskyddare är drottning Elizabeth II och dess amiral Prince Philip.

Kungl Svenska Segel Sällskapet, KSSS (1830). Tredje äldsta Yacht klubben i världen. Sveriges största segelsällskap med mer än 5 500 medlemmar. Klubbens högste beskyddare är H M Kung Carl XVI Gustaf.

New York Yacht Club, NYYC (1844). 1851 vann klubben Royal Yacht Squadron´s ”Hundred Guinea Cup”, senare kallad Americas Cup efter den båt som vann. NYYC försvarade trofén mellan1870-1983. Detta beskrivs som “den längsta segerrad inom idrotten.”

Yacht Club Costa Smeralda, YCCS (1967). Bland grundarna fanns Aga Kan. Arrangerar stora evenemang och medlemmarna deltar i många stora internationella sammanhang.  Detta har bidragit YCCS ställning som en ledande klubb i internationell segling.

Gamla Stans Yacht Sällskap, GSYS (2000). Jan Stenbeck utmanade om Americas Cup under namnet Victory Challenge. För att oberoende av andra större och mer anrika segelsällskap kunna hämta de bästa talangerna i Sverige och övriga Norden bildades GSYS. Klubben utmanade om 31:a och 32:a Americas Cup i Nya Zeeland och Spanien.

Kappsegling_i_stan

Foto: Carin Hildebrand.