28 maj, 2025

Svenska Candela första elbåten att korsa Medelhavet

En svensk besättning i en Candela C-8 har korsat Gibraltar sund och därmed genomfört världens första interkontinentala resa med en eldriven båt. Rekordet visar hur elektriska, flygande fartyg kan revolutionera transporten mellan Spanien och Nordafrika.

Pressmeddelande:

Candela C-8:an av modell Polestar Edition med Candelas vd och grundare Gustav Hasselskog vid rodret, genomförde den historiska resan från Sotogrande i Spanien till Ceuta i Nordafrika – en sträcka på 24 nautiska mil – på drygt en timme. Efter laddning återvände båten till det spanska fastlandet samma dag.

Det svenska teknikföretaget Candela har gjort sig känt för sina elektriska bärplansbåtar och världsrekord. För att visa sin ledande räckvidd har man tidigare korsat från Stockholm till Åland samt kört flest elektriska sjömil på ett dygn.

Under ytan på Candela C-8 sitter två bärplan – undervattensvingar – som lyfter skrovet ovanför vattenytan, vilket kraftigt minskar motståndet och sänker energiförbrukningen med 80 % jämfört med traditionella snabbgående båtar. Det är detta tekniska genombrott som möjliggör den rekordlånga räckvidden och gör det möjligt att korsa Gibraltar sund – en av världens mest trafikerade sjöfartsleder – med eldrift för första gången.

Rekordresan gjordes för att visa potentialen hos Candelas nya eldrivna bärplansfärja, P-12, att leverera utsläppsfri och kostnadseffektiv transport. Det sker redan i Stockholm, där den första P-12-färjan, Nova, trafikerar mellan Ekerö och centrala Stockholm – med minskade restider och utsläpp som resultat.

– I diskussionerna vi haft här, bland annat med Malagas borgmästare och presidenten i Ceuta, ser vi ett stort behov av nya direktlinjer som idag inte är ekonomiskt möjliga med större konventionella fartyg, säger Gustav Hasselskog. Inte bara över sundet – utan också längs kusten, till exempel mellan städerna på Costa del Sol.

Trafiken mellan Spanien och Nordafrika över Gibraltar sund är en av världens viktigaste sjöförbindelser, med över 3,5 miljoner passagerare årligen. Idag domineras den av stora dieseldrivna bilfärjor som trafikerar större hamnar. För människor som bor utanför dessa knutpunkter blir överfarten tidskrävande. Candela vill komplettera dessa viktiga tjänster med snabba, hållbara direktlinjer som ökar tillgängligheten för mindre kustsamhällen.

Gibraltar sund – där kallt Atlantvatten möter det varmare Medelhavet – är känt för starka strömmar och oberäkneliga vågor, vilket gör det till en utmaning för mindre fartyg. Det gjorde överfarten till ett perfekt test för Candelas datorstyrda bärplanssystem, som ofta beskrivs som en mirakelkur mot sjösjuka. Med hjälp av sensorer som läser av vågor, vind och strömmar justeras bärplanen automatiskt upp till 100 gånger per sekund – för en upplevelse som mer liknar att flyga än att åka båt i grov sjö.

– Datorn ser till att båten varken rullar eller slår. Det fungerar ungefär som styrsystemet i ett modernt stridsflygplan. Det fungerar otroligt bra – vi kände inte vågorna alls, medan följebåten studsade rejält, säger Hasselskog.

Under överfarten förbrukade Candela C-8 endast 40 kWh från sitt Polestar-batteri – vilket motsvarar cirka 8 euro i elkostnad. Som jämförelse använde följebåten, som var lika stor men bensindriven, 50 liter bränsle – till en kostnad av omkring 90 euro.

Vid en välkomstceremoni i Ceuta, ledd av den autonoma stadens president Juan Jesús Vivas, sammanfattade Gustav Hasselskog teknikens fördelar:

– Vi minskar energiförbrukningen med 80 %, eliminerar utsläpp och möjliggör snabba, bekväma resor till en bråkdel av kostnaden – vilket öppnar dörren för helt nya, hållbara färjelinjer över Medelhavet.

Överfarten genomfördes i samarbete med Avangreen – det förnybara energibolaget bakom Ceutas största solcellspark och elektrifieringsprojekt. Tillsammans vill Candela och Avangreen lägga grunden för en ny era av hållbar maritim infrastruktur.

Candela P-12 är i drift i Stockholms kollektivtrafik, där den transporterar 30 passagerare i hög fart – halverar restiderna och sänker driftskostnaderna dramatiskt. Nya linjer har även annonserats av kunder i Berlin, Lake Tahoe, Saudiarabiens NEOM och på Nya Zeeland.

 

Om rekordbåten Candela C-8 Polestar Edition

Under rekordet användes den senaste versionen av Candela C-8: C-8 Polestar Edition, ett samarbete med elbilstillverkaren Polestar, som levererar batterierna till C-8.

Likt alla Candela C-8 har Polestar Edition ett 69 kWh batteri och DC-laddning från Polestar, vilket möjliggör 57 sjömils räckvidd i 22 knop, samt snabbladdning från 10 procent till 80 procent på en halvtimme – prestanda som gör C-8 till den elbåt som har längst räckvidd och snabbast laddning.

I specialversionen C-8 Polestar Edition har Polestars designteam dessutom designat speciella stolar samt kurerat färger och materialval i inredningen, med inspiration från Polestars bilar.

Candela C-8 Polestar Edition med Gibraltars klippor i bakgrunden, på väg tillbaka över Gibraltar sund efter att ha gjort världens första elektriska interkontinentala resa.