För tredje vinterhalvåret i rad har den svenska Kustbevakningen personal på italienska Lampedusa i Medelhavet. Den lilla ön ligger förhållandevis nära den nordafrikanska kusten, vilket gör att stora mängder migranter kommer hit.
Pressmeddelande:
På Lampedusa arbetar Kustbevakningen i nära samarbete med sjöpolisen Väst, på uppdrag av Frontex, EU:s gemensamma gräns- och kustbevakningsbyrå. Uppdraget är att bevaka EU:s yttre gräns, hjälpa till vid sök- och räddningsinsatser och eskortera migranter i land, men även att förhindra narkotikasmuggling och illegalt fiske. Allt sker under ledning av värdlandet Italien.
Kustbevakningen och sjöpolisen Väst bidrar tillsammans med fyra besättningar som i år arbetar från KBV 476, en RIB-båt på tolv meter som normalt har hemmahamn i Oskarshamn. En av de första besättningarna på plats består av befälhavare Johan från kuststationen i Vaxholm, maskinisten Amanda från Lysekil och navigatören Adam, som också kommer från kuststationen i Lysekil.
Amanda är den enda av de tre som haft uppdrag för Frontex tidigare.
– Jag var navigatör här förra vinterhalvåret och kände redan när jag åkte hem i april att jag ville göra detta igen, så jag sökte direkt, säger Amanda. Som kustbevakare hemma har man många olika arbetsuppgifter, här har vi framför allt uppgiften att möta upp migrantbåtar, vilket också innebär ett stort ansvar. En av oss måste alltid köra båten, så vi är bara två i besättningen på däck plus en italiensk kollega. Känslan man tar med sig hem är att vi klarar av detta och gör ett bra jobb.
Nu har de tre varit på plats i några veckor.
– Vi började med att förbereda båten och sedan blev vi inblåsta under några dagar, det var segt, berättar Johan, som har bred erfarenhet från olika tjänster i Kustbevakningen med sig i bagaget. Han har länge hört att det ska vara väldigt givande med räddningstjänstarbetet här och denna vinter fungerar det med hans familjesituation att vara borta hemifrån i treveckorsperioder.
Den 5 oktober var det äntligen så lugnt på havet att de kunde starta sin första patrull.
– Vi fick direkt ett uppdrag från våra italienska kollegor som leder arbete: att åka ut och bogsera in en plastad eka. 132 migranter hade kommit med den under natten, men de var redan omhändertagna, berättar Adam. Han har arbetat som kustbevakare sedan 2016 och ingår i Kustbevakningens fiskeresursgrupp, med särskild kompetens inom fiskekontroller.
– Allt är nytt för oss som inte arbetat här tidigare. Hela apparaten kring migranterna är väldigt välsmord, de möts upp på kajen av en organisation med sjukvårdare och får transport till migrantlägret här på ön och åker sedan vidare till Sicilien. Man skulle ändå önska att det fanns en annan lösning än att migranterna ska ta sig över havet, men vi gör vad vi kan för att hjälpa till och göra vårt jobb, avslutar Johan.
Fakta
Genom Schengensamarbetet har Sverige förbundit sig att bidra med personal och utrustning för att upprätthålla Schengens yttre gräns om behovet är större än vad ett enskilt medlemsland kan hantera själv.
Från oktober 2025 till april 2026 deltar Sverige i Frontex Operation Italy som stödjer Italiens gränsbevakning på Lampedusa med ribbåten KBV 476 och besättningar. Totalt arbetar sexton personer på plats i Italien. Den här säsongen är merparten anställda på Kustbevakningen och ett fåtal på Polismyndigheten.
I centrala Medelhavet, där Lampedusa ligger, registrerades nästan 50 900 ankomster mellan januari och september 2025, vilket i stort sett är samma antal som motsvarande period förra året. Från Libyen, det huvudsakliga avreselandet, har dock en ökning med 50 procent fler avgångar registrerats jämfört med 2024.
Totalt minskar migrantflödena till EU kraftigt, men trots det är den mänskliga kostnaden förödande. Enligt uppskattningar frånInternational Maritime Organization, IMO, har 1 299 personer dött under försök att korsa Medelhavet under januari-september i år.
En av Kustbevakningens besättningar som arbetar för Frontex under vinterhalvåret är maskinisten Amanda, navigatören Adam och befälhavare Johan. Foto: Kustbevakningen.