21 november, 2025

Nimbus vidareutvecklar sin mest framgångsrika båtserie

Nimbus Boats presenterar sin 12-serie med omfattande designuppdateringar för alla tre modeller: Weekender 12, Tender 12 och Commuter 12. Båtarna har markant ny exteriör design, omarbetade förarstolar med förbättrad ergonomi och större badplattform.

– Våra kunder berättade vad de älskade mest. 12-serien levererar mer av exakt det, säger Jonas Göthberg, kommersiell direktör på Nimbus Boats.

– Det här är inte förändringar för förändringens skull. Det är förfiningar som tjänar användarvänlighet, social samvaro och tid tillsammans på sjön.

Bland nyheterna märks:

  1. Exteriör design. Större badplattformar med strukturell integration med skrovet och relingslist. Ny 40mm pulpit och skrovdekor med Nimbus-logotypen i polerat rostfritt stål ger alla modeller ett mer distinkt utseende.
  2. Nya förarstolar med ergonomisk design. Helt omarbetade förarstolar i Nimbus egen design ger exceptionell komfort vid längre körning (genom förbättrad ergonomi med bland annat lateralt stöd för att minimera förslitningsskador).
  3. Ny T-Top och sidobalkong för Tender 12. Den helt omdesignade, längre och bredare T-toppen integrerar solpaneler och akrylglas med UV-solskydd. T12 har nu även en utfällbar sidobalkong på styrbordssidan för utökade sociala ytor vid ankring.

12-serien bygger vidare på den prisbelönta design som introducerades med 11-serien och behåller den låga planingströskeln och exceptionella sjöegenskaper. Det luftsmorda tvåstegsskrovet ger köregenskaper man kan lita på i 45+ knop samtidigt som båten går torrt och stabilt i verkliga förhållanden.

Utöver de synliga förändringarna med större badplattform, ny förarstol, markant exteriör design med rostfri dekor innehåller hela 12-serien förbättringar inom ventilation, belysning, ljuddämpning och servicebarhet. Det nya Mercury Joystick Piloting-systemet med joystickkontroll och integrerad bogpropeller är nu tillgänglig för hela serien med Mercury-motorer. Volvo Penta inombordare finns för både Commuter 12 och Tender 12, med Assisted Dockning som tillval. Båda systemen gör manövrering i trånga utrymmen enkelt och säkert.

Den hydrauliska badplattformen som tillval för utombordsmotorer för gästerna närmare vattnet och fungerar som landgång vid förtöjning. Nya vindrutetorkarsystem och uppdaterad belysning förbättrar sikt och stämning i alla modeller. Nytt sittarrangemang på akterdäck med sidokuddar skapar ytterligare sittytor på akterdäckets sidor och förvandlar förvaringsutrymmen till bekväma sociala ytor.

Info: www.nimbus.se