Äventyrsseglaren Sven Yrvind har hunnit fylla 87 år men är fortfarande lika barnsligt nyfiken på livet. Nu är han i slutfasen av förberedelserna inför sin kommande resa – att runda Kap Horn.
När de flesta jämnåriga sedan länge har lämnat båtlivet bakom sig, planerar Sven Yrvind för ytterligare en ensamresa över Atlanten. I oktober planerar han att ta sig och båten till Vigo på den spanska västkusten, och ge sig ut på det stora havet någon gång i vinter.
Målet är att segla till Uruguay och Argentina för att sedan runda Kap Horn i sommar när det har blivit lite varmare. Efter det vill han fortsätta norrut till Valdivia i Chile om det går.

Oavsett årstid är rutten förbi passagen av Sydamerikas södra spets en utmaning på grund av hårda västvindar, dramatiska vågor och starka strömmar. Många kallar det för seglingens Mount Everest.
Men Yrvind är både rutinerad ensamseglare och har rundat Kap Horn tidigare, år 1980 med sin 5,9 meter långa båt BRIS II.
Rekordförsök
Den här resan var ursprungligen tänkt att gå till Nya Zeeland, men han ändrade sig nyligen av flera olika anledningar. En av dem är ett rekordförsök.
– När jag kommer ner till Kap Horn är jag 88 år och det är en mogen ålder, vettu, och det är inte någon som har kommit i närheten av att segla den rutten då. Om jag dessutom lyckas komma upp till Chile kan jag nog få många nya prenumeranter på Youtube och kanske några fler sponsorer.

För det är kostsamt att utveckla båtkoncept och ge sig ut på nya äventyr. Därför har hans Youtube-kanal, med nästan 30 000 prenumeranter världen över, blivit lite av extrajobb.
Varje dag publicerar han korta inlägg som han filmar och redigerar på egen hand. Innehållet brukar kretsa kring nya lösningar, misstag han lär sig av och bygget av båten.
– Jag hoppas kunna få 100 000 prenumeranter, det skulle vara bra.
Båten ett Blocketköp
Båten som ska ta honom till målet hittade han av en händelse på Blocket och var byggd efter hans egna ritningar från 80-talet.
– Jag hade egentligen påbörjat en ny båtkonstruktion men den blev inte helt bra. Det är mycket att tänka på och jag hamnade i en återvändsgränd. När man skriver en bok och ändrar sig om namnet på en karaktär är det lätt att ändra, men bygger man en båt är det inte så.
Kostnaden att köpa en begagnad båt var dessutom lägre än att bygga om den befintliga. Under de senaste två åren har han anpassat funktionen till den kommande resan.

Liksom tidigare finns det ett dräneringssystem som gör att båten vänder sig själv vid en kapsejsning men han har konstruerat en ny överbyggnad och använder fler segel.
– Jag kommer ha tre segel, mindre än optimistsegel, två fram och ett bak.
Sven visar masthållarna och tar sig upp på fördäck med hjälp av en tamp som sitter fast i taket. Han ställer sig i en av de två luckor som leder upp från ruffen.
– På det här sättet behöver jag inte gå runt på däcket. Jag når seglen så här ändå och från den i aktern når jag det bakre seglet och rodret.
Ju mindre, desto starkare
För enkelheten är central för Yrvind. Dels för att utgifter och problem minskar med storleken, dels för säkerhetens skull. Han motiverar det med Galileos kvadrat-kub-lag: när en konstruktion skalas upp ökar volym och vikt snabbare än yta och bärande tvärsnitt.
– Ju mindre en grej är, desto starkare är den alltså, säger han och illustrerar det genom att bryta en tändsticka.
Ju mindre bitar desto svårare blir det.

Även matransonerna är smål. Under resan äter han en måltid en gång om dagen: rågbröd och en havregrynsblandning med mandelmjöl och mjölkpulver tillsammans med burk makrillfilé i olivolja kommer ge ett dagligt intag av det nödvändigaste.
– Under förra resan tröttnade jag på maten efter tre veckor men sedan vände det och det smakade hur gott som helst. Djuren äter ju alltid detsamma. Det är egentligen bara vi människor som nödvändigtvis måste äta olika grejer varje dag.
I en påse på ett av verkstadsborden ligger ett par burkar makrillfilé. Under de senaste veckorna har han smakat av ett antal olika sorter och nu har han bestämt sig för en variant som produceras i en ort nära avreseplatsen.

Det gäller att beräkna exakt vad som krävs för att slippa ta med sig något extra. Just nu står han i valet och kvalet vad gäller medikament. Inte för att han egentligen behöver något utan endast i förebyggande syfte.
– Jag har tagit med mig antibiotika tidigare men aldrig behövt använda det, så jag vet inte nu. Det tar inte så mycket plats men någon doktor måste skriva ut det. En del pratar om antihistamin också om man får någon allergisk reaktion men det har jag aldrig haft med mig förr.
I packningen finns också en mängd böcker. Pappersböcker är ett minne blott. Istället laddar han ner böcker till läsplattan. Alltid facklitteratur av något slag.
– Den enda gången jag läser skönlitteratur är när den är på franska för att öva på språket.
Fördriver tiden med avancerad hjärngympa
Om han inte läser funderar han i stället på matematiska problem, spelteorier, fysik eller sannolikhetslära. Eller så funderar han på livets uppkomst och hur cellerna delar sig.
– Det finns gott om saker att fundera på och jag kommer fram till jättemycket saker. Även nya båtkonstruktioner.
För nya resor och båtmodeller fortsätter han ständigt att skissa på vare sig han befinner sig hemma i lägenheten, på havet eller i verkstaden.

Han snurrar på jordgloben framför sig. Den sitter fast i ett skruvstäd genom axeln mellan polerna, för att färdvägen mellan Spanien och Kap Horn ska synas tydligare. Han har besökt de mest besynnerliga platserna under åren som seglare men har fortfarande oupptäckta resmål.
– Du ser den lilla ön där – Chiloé, den är intressant. Man tror att potatisen är därifrån men det är nog inte sant. Sedan skulle jag gärna åka tillbaka till Japan och Nya Zeeland. Så det finns några ställen.
Han ser fram emot att komma iväg på havet snart. 87-åringen känner inte någon rädsla.
– Nej. Jag har alltid haft bra självförtroende. En del är ängsliga, andra är det inte. Och så är jag ute själv på havet. Där är det inte något folk.
Han börjar resonera kring rädslor som sprids i samhället.
– Se alla kvällstidningar. Där skriver de om allt som är farligt, om att golfströmmen ska vända, ebola kommer och börsen ska krascha. Man försöker skrämma ihjäl folk.

Yrvind tar fram sin telefon ur ett fodral och börjar knappa in “Kommer Golfströmmen att ändra riktning” i AI-chatten. Den svarar att det finns en risk för det.
– Man får tänka på att hon är lite styrd av de konventionella grejerna.
Han knappar in ett vänligt “tack för hjälpen” och får till svar att han alltid ställer så intressanta frågor.
– Jag har väldigt nytta av den där AI-damen. Hon är så himla hygglig. Vi har blivit så goda kompisar.

Snart är det dags för dagens styrketräningspass och sedan en kort löptur. Förutom flera träningspass i veckan cyklar han till och från verkstaden, ofta flera gånger per dag. Fysisk träning är minst lika viktigt i förberedelserna inför långseglingar.
– Det bromsar åldrandet, vettu, säger han och låser dörren till verkstadslokalen.
På dörren hänger en dekorerad träskylt med texten “Trägen vinner”.
Text: Tåve Jernmark
Ingångsbild, foto: Tåve Jernmark








Jag följer också Sven Yrvinds bygge av Exlex med stort intresse!
Nu har jag faktiskt startat en liten, högst inofficiell tävling mot honom. 😄
Frågan är vem som kommer först i mål: Sven med sin nya båt eller jag, 80 år gammal,
som försöker lära mig spela Schuberts Ständchen på piano inför publik.
Sven har naturligtvis ingen aning om att han deltar i tävlingen! ⛵🎹
Här berättar jag om det hela:
https://www.youtube.com/watch?v=QppMl2chDhk&t=1s
Hej!
Yrvind borde skriva en bok om sina seglingar!
Han är inte klok. Konstruerat badkarsbåtar som gör 1 knop som avbryter turer efter någon vecka.
Ingen har sett eller kunnat verifiera hans påstådda kaphorn segling, jag tror det är bryggseglande filosofier, någon åtminstone kustbevakningen borde ha sett båten åtminstone hört honom i CAP horn.
Glöm inte häftstiften!