Svenska Anytec lanserar ny hyttbåt med utombordare På båtmässan Allt för Sjön i Stockholm lanserar den svenska båttillverkaren Anytec en helt ny hyttbåt med utombordare – 747 CAB. I sedvanlig Anytec-anda möts vi av en stabil aluminiumkonstruktion med ett helt nytt skrov och upp till 300 hk i aktern.
Längden på över åtta meter ger utrymme för upp till åtta passagerare och låter båten flyta fram över vågorn. Samtidigt erbjuder det nya skrovet en grym körglädje och möjlighet att ta sig fram i alla väder.
– Vi strävar alltid efter att erbjuda en helhet av funktion, prestanda och design, berättar Johan Erixon.
Båten är designad utifrån kundernas önskemål och den skandinaviska skärgårdens egenheter. Att bevara den unika känslan från Anytecs öppna utombordare har varit viktigt. Därför har extra fokus lagts på den nya båtens design. Resultatet är en hyttbåt med vackra linjer och en robust konstruktion som förmedlar en känsla av kvalitet, både i hamnen och ute på sjön.
– Våra kunder gillar robusta båtar med hög kvalitet från för till akter. De vill kunna ta sig runt i skärgården, oavsett vädrets alla nycker. Men designbiten är även den av största vikt. Att kunna erbjuda den helheten kräver lång erfarenhet och hårt arbete. Nu ser jag fram emot att äntligen kunna visa upp resultatet, säger Johan Erixon.
747 CAB visas för första gången på Sveriges största båtmässa Allt för Sjön i Stockholm den 2-11 mars. I Anytecs monter (A14:10) finns såväl 3D-renderingar som ritningar att beskåda.
Info: www.anytec.se