Nu kan Ni se Göteborg från vattnet på egen köl. Hyr en Turval. Yachtcharter Göteborg har i många år hyrt ut stora segel och motorbåtar i Göteborg och Bohuslän men tar nu ett nytt, efterlängtat grepp.
Yachtcharter Göteborg hyr ut små lättkörda motorbåtar försightseeing i Göteborg, där kunden bestämmer hur han eller hon vill köra och vill se. Båtarna är mycket sjösäkra, osänkbara och utrustade med en utombordare på 6 hk.
Har du tur kan du se världens största containerfartyg lasta och lossa. Att se de över 400 m långa båtarna på nära håll är en syn man inte glömmer i första taget.
Man kan vara upp till sex personer i varje båt. Yachtcharter Göteborg arrangerar också evenemang för företag som tex “båtorientering” på Göta älv och ikanalerna.
Info: www.turvalen.se
Boatdealer är ett nytt företag som satsar på en ny marina mitt i stan”Göteborg City Marina. Vi samarbetar med ett känt Göteborgsföretag som har hyrt ut båtar sedan 1992, Yachtcharter Göteborg. Tidigare har det bara varit större båtar, men från 2014 kommer vi att hyra ut små motorbåtar som är både enkla att köra och mycket sjösäkra, tom osänkbara. Turerna varar 3-4 timmar och man bestämmer helt själv vilken tur man vill ta.