Det finns 1,3 miljoner sjödugliga båtar i Sverige, men var fjärde används färre än fem dagar per år. Båtdelningsplattformen Ship O’Hoi vill ändra på det.
Pressmeddelande:
– Vi fungerar som ett Airbnb för sjön. Tiden då man behövde äga en båt för att njuta av båtlivet är förbi, säger Ship O’Hois grundare Håkon Mathiesen.
Ship O’Hoi grundades i Norge 2023 och har sedan dess blivit Nordens största tjänst för båtdelning. Plattformen har över 25 000 användare och 800 båtar listade för uthyrning. Nu lanseras tjänsten i Sverige, där målet är att bli ännu större.
– Vi smyglanserade tjänsten mot den svenska marknaden under våren, och har redan fått upp över 100 båtar till uthyrning, helt utan marknadsföring. Jag skulle bli förvånad om Sverige inte är vår största marknad inom kort, säger Håkon Mathiesen, grundare av Ship O’Hoi.
På Ship O’Hois plattform finns allt från små snipor med rorkult till daycruisers och större kabinbåtar, samt segelbåtar i alla storlekar. Användarna bestämmer själva priset för båtarna, och för de flitigaste uthyrarna innebär det ett rejält klirr i kassan.
– Vi har båtägare som under högsäsong tjänar 30 000 – 40 000 kronor i månaden på att hyra ut sin båt. Det beror förstås på vad det är för båt, var den finns och när man vill hyra ut den, säger Håkon Mathiesen.
– Men även om man har en enklare båt och bara hyr ut den några dagar per säsong så täcker det ofta en stor del av kostnaderna för båtplats, motorservice, vinterförvaring och liknande.
Han berättar att det också finns en stor skillnad i hur norrmän och svenskar hyr båt. Norrmännen tenderar att spontant boka båtar för enstaka dagsturer, medan svenskarna planerar och i god tid hyr båt för en längre period.
– Flera har redan hyrt ut sina båtar under de populäraste semesterveckorna, men vi får in nya båtar på plattformen varje dag, så det finns en bra balans i utbud och efterfrågan mellan de som vill hyra och de som hyr ut, säger Håkon Mathiesen.
För Håkon Mathiesen finns också ett större syfte med att driva Ship O’Hoi. Han brinner för båtlivet och vill ge fler en chans att upptäcka det:
– Sverige är ett fantastiskt land för båtliv, men två tredjedelar av svenskarna utnyttjar inte den möjligheten – och den vanligaste anledningen är att man saknar tillgång till båt. Vi vill göra det så enkelt som möjligt för fler att komma ut och upptäcka hur fantastiskt det är att vara ute på sjön.
Håkon Mathiesen.









