11 december, 2017

KSSS skapar fler möjligheter till segling

För att förlänga seglingssäsongen och erbjuda klubbens medlemmar seglingsupplevelser runt om i världen inleder Kungliga Svenska Seglingssällskapet (KSSS)  ett samarbete med världens största båtuthyrningsföretag Dream Yacht Charter. Samarbetet ger klubbens medlemmar unika möjligheter att segla i världens bästa farvatten.

Pressmeddelande:

Dream Yacht Charter har över 900 båtar på 50 destinationer i världens bästa seglingsområden. 2017 förvärvade Dream Yacht Charter företaget Poseidon Travel (Dream Yacht Scandinavia) med över 35 års erfarenhet av seglingsresor i hela världen. Detta innebar en stor förstärkning kring möjligheter seglingsrelaterade researrangemang såsom eskaderseglingar i Medelhavet och tropiska destinationer.

 

– Intresset av att segla och hyra båt utomlands ökar stadigt och samarbetet syftar till att ge våra medlemmar en noga utvald och professionell leverantör. Samarbetet ger medlemmarna förmånliga erbjudande om de vill äga en egen charterbåt i Dream Yacht Charters regi. Tillsammans arrangerar vi också eskaderseglingar i världens bästa farvatten, säger Stefan Rahm, klubbdirektör på KSSS.

Info: www.dreamyachtcharter.nu